Szőrtelenítés
Vannak
területek, melyeket egyszerűen muszáj szőrteleníteni!
Muszáj, mert a divat megköveteli, és bizonyos helyeken nem esztétikus. Ez a téma régebben csak a fiatal nőket érintette, de manapság már a férfiak körében is hódít a csupaszság. Hónalj gyanta, szemöldök gyanta, és egyéb zónák...
Lássuk,
milyen fajtái léteznek:
1. A borotválás.
2. Gyantázás.
3. Epilálás.
4. Szőrtelenítő krém.
5. Lézeres szőreltávolítás.
6. Egyéb.
1. Borotvát
jobb esetben már mindenki látott. :) Tudjuk, hogy legoptimálisabban a nedves
szőrzet távolítható el vele, a szőr növekedési irányával ellentétesen (kivéve
az arcon). Használható borotvahab, zselé, de babaolaj gél, vagy szappanhab is.
Fontos, ha már lehúztuk a felesleges szőrt, mindenképpen fertőtlenítsük a
felületet (az arcszesznél, ami túl sok illatanyagot tartalmaz, sokkal jobb a
drogériákban kapható fertőtlenítő, összehúzó tonik).
![]() |
Borotválás |
Kozmetikusként azt tanácsolom, a
borotválás legyen a legutolsó, mondhatni vész esetére félre tett eszköz!
Kivétel a fiúk arca. :)
Ezzel a módszerrel azonnali hatást érhetünk el, bár csak rövid időre, hiszen a borotva pengéje a bőr felszínén vágja el a szőrszálakat. Az eredményt nagyjából egy hétig lehet élvezni, de a folyamatosan növekedő szőrszálak már másnap, harmadnap szúrhatnak.
Ezzel a módszerrel azonnali hatást érhetünk el, bár csak rövid időre, hiszen a borotva pengéje a bőr felszínén vágja el a szőrszálakat. Az eredményt nagyjából egy hétig lehet élvezni, de a folyamatosan növekedő szőrszálak már másnap, harmadnap szúrhatnak.
2. A
gyantázást már a megérzi az ember, de itt ne elviselhetetlen fájdalomra
gondoljatok. Függ persze attól is, hogy mely testtájat gyantázzuk. Higgyétek
el, néhány alkalom után már meg sem érzitek ezt a fajta szőrtelenítést!
A meleg gyantázást első alkalommal inkább kozmetikustól kérjétek, hogy megismerkedjetek a technikákkal. A bátrabbak ezek után már próbálkozhatnak otthon, de ehhez biztos, és gyors kéz kell (és néhol nem elég egy kéz, ha a bőrt feszíteni is kell).
Ez már mindenképpen komolyabb beavatkozás, nem beszélve arról, hogy ha még rutintalanabb az ember, nehezen feltakarítható, ragacsos foltokkal is jár.
A meleg, görgős gyantát a szőrnövési iránnyal megegyezően kell felkenni, a lehúzócsíkot rátenni és rányomkodni, majd egy határozott, bőrfelszínnel párhuzamos mozdulattal, a szőr növekedési irányával ellentétesen lerántani. Ezek után, lehet felkenni a következő csíkot. Egy helyre lehetőleg csak egyszer kenjünk fel gyantát, ha nem akarjuk, hogy sérüljön a felhám.
Ha elfogyott a gyantázni való szőrzet, a gyantamaradványokat először babaolajjal távolítjuk el, kis vattapamacs segítségével. Ezt követően a fentebb megismert fertőtlenítővel töröljük át a bőrt, majd hidratáljuk és nyugtatjuk gyantázás utáni balzsam segítségével.
Figyelem! A gyantázás után 24 óráig tilos a napozás, szoláriumozás, mert a szőrtüszők begyulladhatnak, pigmentálódhatnak. Ha valamiféle eseményre készültök, ajánlatos a gyantázást két-három nappal előbbre időzíteni, hogy elmúljon a pirosság.
A teljesen szőrtelen állapotot itt 2-3 hétig is lehet élvezni. Nagy előnye, hogy a szőrszálak kevésbé szúrósan, szöszösebben nőnek vissza, mivel azokat a gyanta gyökerestől tépi ki. Ezt a fajta szőrtelenítést 3-4 hetente érdemes elvégezni, még pedig akkor, ha a szőrszál elérte egy rizsszem hosszúságát, azaz a minimum 5 mm-t.
A cukorpasztát szőrnövéssel ellentétesen kenik fel, és a növekedési iránnyal megegyezően tépik le, miután kellően a pórusokba nyomkodták. Előnye, hogy egy felületre többször fel lehet kenni, nem ragad annyira, és vízzel eltávolítható. Itt is fontos a fertőtlenítés, és a hidratálás.
A bajusz, hónalj, szemöldök, és az intim részek gyantázása több kezet igénylő feladat, hiszen a bőrt a rántással ellentétes irányban is feszíteni kell (sőt néha még oldalirányban is), ha el akarjuk kerülni a csúnya véraláfutásokat, és a hámhiányos sebeket! Ezeknek a részeknek a szőrtelenítését inkább bízzátok szakemberre! Olyankor csak feküdnötök kell, a kozmetikus pedig negyed óra alatt megszabadít benneteket a nemkívánatos szőrszálaktól.
3. Az epiláló készülék olyan, mintha apró csipeszekkel húzkodná ki a szőrt. Hatása és tartóssága, mint a gyantáé, csak fájdalmasabb, mivel a szőrtelenítés mechanizmusa hosszadalmasabb. Száraz felületen alkalmazzuk, és lehetőség szerint csak a lábon, mert máshol a bőrt könnyen összecsípheti, ha nem elég feszes.
Epilátort bárki vásárolhat, rengetegféle van, hűsítős, masszírozós, vagy rezgős. Előnye, hogy nem igényel nagy szakértelmet, viszont fertőtleníteni itt is kell, és nem csak a kezelt felületet, hanem a készülék fejét is.
Ez után a módszer után sem javasolt a közvetlen napozás.
4. A szőrtelenítésnek kémiai változata is van. A skála széles, kaphatók krém, hab, és gél formában is, külön nők, és külön férfiak számára kifejlesztett változatokban.
A lúgos anyagok feloldják a szőrszálakat, nagyjából 1 mm-ig bejutva a bőr legfelső rétegébe. Nem csak a szőrt roncsolják, hanem a bőr is károsodhat, begyulladhat.
Használatukkor elsődleges az allergia teszt! Kis mennyiséget kenj a könyökhajlatodba, majd pár perc után töröld le alaposan. Ha 24 órán belül nem észlelsz pirosodást, viszketést, vagy egyéb allergiára utaló reakciót, a lábadon nyugodtan használhatod - szigorúan betartva a használati utasításokat. Egyéb testtájakon én személy szerint nem ajánlom, agresszív mivolta miatt.
Fájdalommentes, gyors, egy-két hétig simaságot adó módszer.
Az anyagot felkenjük a szőrteleníteni
kívánt felületre, kicsit a szőrszálak alá kenegetve, megvárjuk a hatóidőt,
aztán spatulával, vagy a dobozban mellékelt műanyag kis készséggel, a szőrnövekedés
iránnyal ellentétesen lekaparjuk a krémet, s vele a nemkívánatos szálakat. A
műveletet vizes lemosással, fertőtlenítéssel, és hidratálással zárjuk.
5. A lézeres szőrtelenítő mechanizmus azon a fizikai elven alapul, miszerint minél világosabb a bőr, és minél sötétebb a szőr, annál eredményesebb a kezelés, mivel a fény csak a szőr festékanyagában tud elnyelődni és hővé átalakulni. Ez a hő szükséges a szőrtüszők működésének leállításához.
5. A lézeres szőrtelenítő mechanizmus azon a fizikai elven alapul, miszerint minél világosabb a bőr, és minél sötétebb a szőr, annál eredményesebb a kezelés, mivel a fény csak a szőr festékanyagában tud elnyelődni és hővé átalakulni. Ez a hő szükséges a szőrtüszők működésének leállításához.
A végleges szőrtelenítéshez 6-8 kezelés szükséges, 3-6 hetes időközönként, ám ez nagyban függ a kezelt testtájéktól, és a szőrzet sűrűségétől. Ez költségesebb, mint az fent említett eljárások.
A kezeléseket speciális kozmetikai szalonokban, megfelelő képesítéssel rendelkező szakemberek végzik.
6.
(Folytatás hamarosan!)
F.A.